Kaaluteema on üks igipõline teema, mille üle igal inimesel on päris tugev ja subjektiivne arvamus. Ja see siin pole sugugi erinev! Räägime kaalust.

Mind motiveeris kirjutama üle pika aja ühe tuttava Instagrami postitus, kus Õhtuleht oli võtnud nääpsukese Elisa Kolki (pidin guugeldama, kes see on) ja pealkirjaks pannud “ideaalne bikiinivorm!”. Tuttava kommentaar oli, et see ongi see, mis on kõik vale meedia juures. Nõus. Läksin kommentaare vaatama.

Screenshot_20180331-140111__01 Screenshot_20180331-140123__01 Screenshot_20180331-140123__01__01__01

Pole ilus teise kohta öelda paks, aga miks on okei kellegi kohta öelda “2 konti ja kusehais”? Miks on okei kellegi kohta öelda, et ta näeb nälginud välja ja kuidas kellegi keha on “hirmutavalt kõhn”? Paneks sinna asemele “hirmutavalt paks” ja kas sõnumi stiil kuidagi muutub, et üks on õige sõnum ja teine on vale?

Muidugi olen ka ise selles olukorras subjektiivne. Olen elu aeg olnud kõhn, standardite järgi alakaaluline ja seda 2 konti ja kusehaisu kommentaari kuulsin lapsepõlves ikka paar head korda. Ega ma ikka katki ei lähe ja kas ma olen haige või kes kurat teab mida. Tegelikult olen täitsa terve ja kui ma ka olen haige, siis kaalul sellega just suurt pistmist ei ole.

Aga sõnum ei olegi selles üldse, et kõik peaksid kõhnad olema ja kellegi kaalu kohta ei tohi kunagi ühtegi kommentaari teha. Sõnum on see, et ideaalsus ei ole ei kõhn ega paks, vaid TERVISLIK. Keha ja vaimu eest hoolitsemine on ideaalne. Enda kehas enese hästi tundmine on ideaalne. Mitte lasta kaalunumbril ennast takistada midagi ütlemast, midagi tegemast või midagi arvamast on ideaalne. Ja kellegi mõnitamine või kellegi kohta koledate sõnade mitte ütlemine oleks ideaalne.

Ausalt öeldes on isegi mingisuguse kehatüübi eelistamine täiesti okei. Maitsed on erinevad ja minu isiklikul arvamusel on ka täiesti okei öelda, et keegi on sinu meelest ilus ja teine ei ole (seda viimast võib-olla mitte siis avalikus ruumis). Tähtis on selle juures hoopis jätta meelde, et teise inimese väärtus tema kaalu ja sinu arvamuse pärast ei kahane kriipsugi võrra. Sind ei eruta kõhnad inimesed? Okei! See inimene on hirmutav ja ilmselgelt nälginud/haige? Ei ole okei. Vahe on päris suur.

Ja kui teil tõesti on nii suur mure Elisa Kolki pärast, siis tark mõte oleks mitte avalikult teda mustata ja võib-olla kelleltki tuttava tuttavalt uurida, kas temaga on kõik hästi ja kas ta äkki vajab abi. Vot see oleks ideaalne.

//Rant over.