Bitch all of my grandmas dead / so ain’t nobody praying for me, I’m on your head

Kendrick Lamari uus (aprilli keskel ilmunud) album “DAMN.” on isiklikum, kui ükskõik milline tema varasem album. Enne albumi väljatulekut olid kuulujutud, et lisaks sellele albumile annab Kendrick nädalavahetus hiljem välja uue albumi. Kuna album ilmus Suurel Reedel, siis arvati, et “DAMN.” on album, kus Kendrick n-ö sureb ning teisel, mis ilmuks pärast ülestõusmispühi ning saaks nimeks “NATION.”, ärkab ta uuesti ellu. Kuigi Kendrick kahe eri albumi ilmumise kuulujutud kiirelt summutas, võin ikkagi kinnitada, et selles albumis on justkui kaks albumit.

kendrick

Üks storyline kulgeb albumi algusest lõpuni ning räägib kuulsusehullusest, mis viib nõrkuseni. Ent album on hoopis teine, kui hakata kuulama seda tagantpoolt ettepoole, rääkides nõrgast Kendrickust, kellest saab kuulsusejanus tänavahustler. Seejuures on albumi kesk- ning pidepunktiks albumilt esimese singlina avaldatud “HUMBLE.”, millel on muide ka ülikõva muusikavideo.

Tegelikult on ka varasemad Kendricku albumid olnud päris loo kesksed – see tähendab, albumi jooksul on eri laulude läbivaks teemaks olnud mingi ühine narratiiv. See ei tähenda, et laulud eraldi sõnumit edasi ei kannaks, kuid oluline sõnum tuleb välja just tervikpilti vaadates-kuulates. Sellised olid nii “good kid, m.A.A.d city” kui ka “Section.80”, küll aga on “DAMN.” palju vähem kommerts-sound. Võib-olla ma kujutan seda lihtsalt iseendale ette, kuid minu arust nii on.

Kogu Kendricku storydest aru saamine on tegelikult suhteliselt pead vaevav tegevus ning nõuab palju taustainfo teadmist ja albumile keskendumist. On täiesti normaalne ning ilmselge, et suurem osa muusikasõpru ei taha ega viitsigi seda teha ning ega ma neid selle pärast süüdista. Kendricku albumid on alati kuulamist väärt ka lihtsalt eraldi lugudena. Loomulikult on üheks selliseks looks seesama varem mainitud “HUMBLE.”, mis praegu on hip-hop ringkondades üks popimaid lugusid. Hitimaterjali on veelgi, näiteks bad girl Ri-Riga tehtud “LOYALTY.” või samuti praeguseks muusikavideo saanud “DNA.”. Kuid Kendrick pakub võimalusi ka sügavamaks iseendasse vaatamiseks ning elu üle järgi mõtlemiseks, seda näiteks lauludega “PRIDE.” või “FEAR.”.

Kokkuvõtteks, tegemist on ühe ülikõva albumiga, mis kindlasti kuulub hip-hopi kullafondi. Seda olenemata sellest, kas suudad hoomata kogu plaati läbivat storyt või kuulad iga laulu eraldi. See album pakub midagi igaühele.