Oled mitu korda mõelnud, et tahaksid olla see tüüp, kes mängib jaanipäeval lõkke ääres kitarri nagu Jimi Hendrix (mitte, et Jimi Hendrix tõenäoliselt kuskil jaanipäeval kitarri oleks mänginud 😀 )? Sulle meeldiks tänavanurgal kitarri mängida ja üritada euromünte kogudes kuulsusaks saada nagu Ed Sheeran? Aga ei oska kuskilt alustada ning ei tahaks kitarriõpetajale palju raha kulutada? Ära muretse, räägin sulle enda kogemusest iseseisvalt kitarri õppimisel ning kuidas seda on võimalik teha ilma klassikalise kitarriõpetajata.

Mida mul vaja on?!

Rahu, ainult rahu. Tegelikult on sul vaja ainult kitarri, nutitelefoni, arvutit või tahvlit ning kannatust-kannatust-kannatust. Kui mitu korda sõna rõhutamine seda piisavalt ei väljendanud, siis enim on vaja just viimast, kuna võin omast kogemusest öelda, et esimesed paar kuud kitarri mängimist kõlab nii sinu enda kui ka kõigi teiste jaoks nagu oleks koer üritanud kannelt õppima hakata. Seega ära anna alla, kui alguses asjad välja ei tule ning vajadusel proovi teisi õppevariante, mis võivad sulle paremini sobida. Muuseas oled sa kohustatud vilistama ka kõikide teiste nõudmistele ning soovitustele – vanemad, elukaaslane või korterikaaslased võivad tihti öelda, et sul pole lihtsalt annet ning ega sellest midagi välja ei tule. Ära anna alla – kõige paremad kitarristid ongi sündinud just trotsist süsteemi vastu! 😀

Tegelikult on vaja ka raha (nagu peaaegu kõige jaoks), investeeringud lähevad siis vajadusel kitarri, mõnesse õpikusse ning appidesse. Need tagavad selle, et sul on piisavalt mitmekülgset sisu, mille pealt õppida. Ise olen kitarrimängu õppinud ühe raamatu (Kitarrimängija piibel) ning kahe appi (Tabs ja Yousician) abil. Eri vahendite abil õppimine tagab mitmekülgsuse ning eri inimesed saavad eri meediumitest erinevalt aru. Seega pead alguses ilmselt natukene katsetama, et milline moodus sulle enim meeldib. Kõik need vahendid on kokku siiski palju odavamad kui kitarriõpetaja (mitte, et mul kitarriõpetajate vastu midagi oleks). Soovitan alustada ühe vahendiga ning siis vastavalt enda vajadusele tekitada endale ka muid vahendeid.

Rääkides aga kitarri ostmisest – kindlasti pole alguses väga suurt mõtet osta maailma kõige kallimat kitarri. Välja arvatud siis, kui oled üks neist inimestest, keda motiveerib ainult see, kui ta on juba palju raha mingi asja õppimisse matnud/investeerinud. Sellisel juhul aga võiksid ilmselt ka kitarriõpetaja võtta, et klassikalist stiili mugavamalt õppida. Soovitan alustada akustilise kitarriga (ilma võimendita) ning pärast soovi korral edasi liikuda elektrikitarri või basskitarri peale.

Seega, Checklist:

  • Kitarr
  • Soovitavalt üks õpik (võiks rääkida sõrmede asenditest ning pigem üldisemalt muusika ning kitarriteooriast, liigutusi on videote põhjal palju parem õppida)
  • Nutitelefon ja appid – Yousician, Tabs (mõlemad tegelikult tasuta appid ning tegelikult olemas ka arvutis)
  • Kapo
  • Paar medikat
  • KANNATLIKKUS!
IMG_20170201_170241
Kapo

 

Medikad
Medikad

Kust alustada?

Kui kitarri ostad, siis soovitavalt lase pillipoes kitarrile ka keeled peale panna. Ise keelte peale panek on paras peavalu ning eriti algaja kitarrihuvilisena võrdlemisi keeruline. Samuti küsi enne keelte ostmist kindlasti nõu, millised keeled su kitarrile just sobivad. Vastaval juhul võib mängimine võimatuks osutuda või võid isegi tahtmatult enda kitarri ära lõhkuda.

Kindlasti soovitaksin osta ka kapo (küsi müüjalt), sest see aitab algajale mängijale väga palju kaasa, sest sellega saab põhimõtteliselt akorde lihtsustada. Ka mõned medikad võiksid võtta, soovitavalt eri paksusega (küsi nõu, millised on sellised, mis su kitarri keeltele liiga palju viga ei teeks).

Oled enda kitarriga koju jõudnud ja keeled on peal? Siis võid kitarri häälde panna. Ise kasutan selleks Tabsis olevat toolsi all olevat tööriista, kuid ka Yousician võimaldab kitarri häälestada. Alguses pead kitarri kindlasti palju häälde panema, sest esimene paar nädalat kuni kuu aega venivad keeled ning kitarr läheb seetõttu tihti häälest ära.

Mis edasi?

Meetod 1

See on see meetod, kuidas ma ise alustasin. Tagantjärele seda samas väga ei soovitaks 😀 ning soovitaksin alustada pigem just Yousicianist. See, esimene meetod, toimib nii, et otsid Tabsist ühe laulu, millel on kolm-neli erinevat akordi. Tabsile saad tegelikult ligi ka arvutist. Minu enda esimene lugu oli House of the Rising Sun. Vähesed akordid, tuntud viis ning võrdlemisi lihtsad löögitehnikad teevad selle ilmselt üheks kõige lihtsamini õpitavamaks lauluks. Loomulikult võib aga ka teiste lauludega alustada. Läbi loo akordide harjutamine on minu arust palju parem, kui lihtsalt kuivalt kordamööda akorde proovida. Esiteks see motiveerib, sest aegamööda hakkab su tinistamine kõlama nagu reaalne muusika ning teisalt pole see nii monotoonne kui lihtsalt kordamööda akordide harjutamine, kuigi on põhimõtteliselt ikkagi sama asi.

Kui oled selle laulu enam-vähem niimoodi ära õppinud, et inimestel enam kõrvadest väga verd ei hakka jooksma, otsi veel laule, kus on selliseid akorde, mida sa pole veel kasutanud ning ürita järgmisi akorde seeläbi õppida. Pidevalt harjutades saad niimoodi enam-vähem kõik peamised akordid selgeks ning oled võimeline suurt osa laule mängima. Nothing too fancy, aga ajab asja ära.

Plussid: kiire meetod, lihtne hoida end motiveerituna, omapärane mängustiil

Miinused: võrdlemisi lihtne mängimisviis (mõne jaoks võib-olla pluss), puudulikud teadmised kitarriteooriast, omapärane mängustiil, tehnikavead

Meetod 2

Võtad esimesena ette Yousiciani. Võid seda teha nii appis kui ka arvutis.

Okei, pehmelt öeldes paneb see Igor Yousicianis ikka väga hullu, eks? Pole hullu, tegelikult Yousician suudab sind ka sellele tasemele õpetada ning Yousiciani puhul on kõige parem just see, et seal räägitakse kõigist olulistest teemadest – nii muusikateooriast, sõrmitsemisest kui ka akordidest. Samuti kontrollib Yousician su ajastust ning aitab sul rütmitaju arendada. Selles suhtes on tegemist palju tervikliku ja parema lahendusega, kui seda võrrelda ise lihtsalt akordide tinistamisega. Küll aga laseb Yousician sul iga päev tasuta harjutada ainult mingi teatud aja ning mugavam on harjutada, kui oled “pro-user“, ehk maksad kuus 20 euro ringis. Küll aga saad Yousiciani premiumit ka tasuta proovida.

Plussid: mitmekülgne haridus, hea rütmitaju, arenenumad tehnikad, räägitakse algusest peale, süsteemne õpe

Miinused: korralik harjutamine maksab raha ning internetiühendust, õpid valdavalt tundmatuid laule

Mis veel?

Tegelikult on alustamise võimalusi veel – näiteks võib alustada raamatu lugemisest, kuskil Internetist iseseisvalt teooria uurimisest, Youtubest videote vaatamisest, tänapäeval on võimalusi väga palju. Tegelikult selle postituse mõte oligi just see, et tuua välja, et tänapäeval on ühe muusikainstrumendi õppimine lihtsam kui kunagi varem, sest materjali on igal pool ja lihtsalt nii palju. Tuleb lihtsalt otsida ning leida endale sobiv võimalus. Loodan, et siin välja toodud allikad suudavad mõnel huvilisel enda iseseisvat muusikahariduse teed alustada.