Tavaline stsenaarium: palgapäev, lähed poodi, ostad üht-teist vajalikku mida kuu lõpus enam ei raatsinud. Elad viis päeva sente lugemata ja kümme päeva peale palgapäeva on kukkur tühi. Kuhu kadus raha?

poni1

 

Arved.

Kõik kes elavad omaette või maksavad üüri/ kommusi on teadlikud, et suure osa sissetulekust võtab ära ainuüksi see, et sul oleks katus peakohal ja toas ei peaks käima karupükste ja mantliga. Lisaks tulevad siis veidi väiksemad igakuised maksed nagu telefoniarve, järelmaksud, liisingud, trenni klubikaardid ja sideoperaatori tasud.
Minul ja mu peiksil läheb igakuiselt kommunaalide peale umbes 200€, üüri me korteri eest ei maksa. Starmani arve on igakuiselt ligi 30€, spordiklubi kuumakse on 2×36€ ja teleri järelmaks on veel 15€ lisaks. Palganumbrist pole mul mõtet rääkida, aga tavaliselt olen ma peale kõikide nende arvete maksmist sellises olukorras:

patrick

Okei. Kuus on 28-31 päeva. Kolmandik on üle elatud, kaks veel.

Kust siis kokku hoida?

Mõtle, mida sa sööd. Jah, pirukad maitsevad hästi ja tegelikult tahaks paar korda nädalas väljas ka süüa ja prae kõrvale natukene cocat võtta ja… Tegelikkuses on nii, et kodus söögi tegemine on oluliselt odavam. Igasugused salatid, pajaroad, supid on väga rahakotisõbralikud ja tavaliselt tulevad kodus tehtud toidud paremad, kui kuskilt odavast päevaprae-kohast ostes.
Näiteks kana-tatrasalati saab kodus ise tehes 2€ eest kahele inimesele. Väljas süües läheks sama toit maksma kahele inimesele vähemalt 6€.

Söö palju värsket

Jah, selle tervislikult toitumisega käib kaasas müüt, et see nõuab palju raha. Tegelikkuses on juurikad ja puuviljad üsna odavad. Neli banaani maksavad umbes sama palju kui kaks viineripirukat. Kilo kartuleid maksab 25 senti ja kilost kartulist saad sa ennast kartulist vigaseks süüa. Sama kogus kartulikrõpse maksab umbes 9€.
Samas ei saa ju ainult juurikaid süüa ja vahel tahaks riisi/tatart/makarone ka. Kõiki kolme saab väga erinevates hinnaklassides, aga kiire guugeldamine andis tulemuseks, et kõige odavam riis maksab 1.10€ terve kilo. Meie peres läheb ühe söögikorra peale u 150g riisi seega pakiga saaks me ära elada terve nädala. Enam-vähem samas hinnaklassis on ka makaron ja tatar.

Mida jätta poodi?

Joogiriiulist möödudes tahaks ju korvi pista 2l fantat ja hommikuks natukene apelsinimahla, reedeks pudeli kangemat ja natukene „pealekat“. Selle asemel osta hoopis sidrunit, apelsini, laimi ja piparmünti või miks ka mitte kurki. Neid veele lisades saad oluliselt tervislikuma joogi kui see kihisev suhkrupomm. Su keha ja rahakott tänavad sind hiljem.
Kui on mingi imelik vajadus endale suhkrut sisse juua (mis meil kõigil aeg-ajalt tekib) siis eelista siirupit. Väiksest pudelist jagub kauaks ja on rahakotile sõbralikum. Alkoholi ära osta üldse osta odavalt soodukate ajal.

vesi

Sügisel, siis kui me alles omapäi elama hakkasime ja pidime ise majandamisega hakkama saama, lõin ma kokku kõik meie poodi jäetud raha kahe nädala jooksul. Sellest ajast on meie tarbimisharjumused kõvasti muutunud, kuna minu jaoks tundus ebaloogiline, et me jätsime selle aja jooksul poodi üle 200€. Praegu, kui ma olen pidanud nendest punktidest, mis ülal kirjas, kulub meil selline summa kuus. Seega oma igapäevaste ostude pealt on võimalik täiesti vabalt arvestatav summa kuus kokku hoida.

*Pealkiri on inspireeritud NO99 samanimelisest tükist, mis minu arvates oli marulahe ja tasub kindlasti vaatamist.