Marius von Mayenburg, aitäh.

Marius von Mayenburg, ma ütlen sulle aitäh, et sa kirjutasin näidendi “Märter”, aitäh. Kui sina poleks kirjutanud seda näidendit ning poleks seda aastal 2012 väljalasknud, siis poleks saanud ka üks vene mees seda lavale tuua ja pärast veel sellest filmi teha.

kirill_serebrennikov
Foto: Hollywood Reporter

Kirill Serebrennikovi uurima asudes sain ma teada temast nii mõndagi.
(PS! Meenutas mulle kuidagi Peeter Jalakat)

  1. Lavastaja.
  2. Režissöör.
  3. Lavakunstnik.
  4. Stenarist.
  5. Teatrijuht.
  6. Õpetaja.

Ta on teatrijuht asutuses Gogol-Center (Gogolcenter kodukas), mis on avangardistlik. Kui Gogol asutati, siis neil oli ka väikene riigitoetus. Nüüdseks on see teater omapäid ja saab hakkama. Gogol-center on kultuuripaik, ehk  see pole ainult teater vaid ka: kino; kontserdid; kohvik;  restoran;  peopaik; tantsuplats.  Vaadates erinevate lavastuste kriitikat, siis kuuleb tihti sõnu “te olete poliitilised”, “te teete liiga segaseid etendusi” jne. Kuid Kirill Serebrennikov vastab ikka ja jälle, et tegu on nägemusega ning poliitikaga pole tegemist. Kas see on hirm? Või see on lihtsalt minu kujutluspilt? Ei tea.

kirill_serebrennikov-2
Foto: Anthem Magazine

Kuid saan Serebrennikovi kohta öelda veel nii palju, et teatris kirjeldatakse teda takoiste sõnadega: seksikas, mehine, aus, karm, stiilne, muhe, imeilus, vägagi perspektiivne, fantastiline, sümpaatne. Sõnu oli lausa hulgi.

Õpilane. Protest. Õpilane. Protest. Õpilane. Protest. Õpilane. Protest

 

Film on hea! Film on huvitav! – Vaadake seda kindlasti!

Selles filmis toimub täpselt samaaegselt reaalsus ja fantastilisus. Võimalik, et fantastilisus toimub ainult sellepärast, et näiteks mina isiklikult pole sellega kokku puutunud. Ja siis ilmselgelt järeldan, et see tundub veider ja teistsugune. See omakorda paneb mind huvi tundma, mis saab edasi.

Kirill Serebrennikov kirjutas stsenaarium Mayenburgi näidendi ainel. Kuid enne seda oli ta seda tõlkinud vene keelde ja siis oma trupiga kohandanud seda, et see tunduks reaalsem. Näitlejad on öelnud intervjuudes, et Kirill Serebrennikov sai kavandi  Mayenburgilt ja siis mingi põhja ning sellele hakkas ta ehitama oma nägemuse ehitisest.

the_student_cannes_interview_serebrennikov4

Filmi põhitegelaseks on noormees, kes on ühel hetkel hakanud uskuma enda Jumalasse. Loeb enda nii-öelda “raamatut” ja mõistab seda nii nagu on mugavam talle. Poiss on praegu elus, ta elab selles maailmas. Võiks isegi öelda, et Eestis, kus usutakse kord-kaks aastas jumalat. Ta on koolis ja õpib seal. Tal on ema, kes ei tea, kust ta poeg selle “usuhulluse” endale kaela sai. Kuid poisi trump on selles, et koolis on õpetajad, kes on veel traditsioonides kinni ja tunnevad, et peavad juurte juurde tagasi minema.

Õpilane suudab oma manipulatsioonidega nii kaugele minna, et koolis hakatakse reegleid kehtestama ning need ei ole õpilase kahjuks. Poiss on endameelest Jumal ning isegi suudab süüdistada oma ema, et ta julges lahutada isast, mille otsene tagajärg on põrgu.

Ema ei allu manipulatsioonidele, kuid ometigi ei saa ta midagi muuta. Ta ei tea, mis juhtus ta pojaga. Kuidas ühel hetkel asi selliseks läks? Kuidas ta poeg teda ähvardab põrguga? Kuidas ta poeg lihtsalt üks hetk on koolis üks protestivamaid lapsi? KUIDAS??? Kuidas on nii, et tema abikarjed, tema sõnad ei jõua ta enda pojale kohale?

Bioloogia õpetaja on see, kes hakkab uurima ning hakkab poisile vastu. Ta ei taha midagi halba, kuid leiab, et ei ole ainult üks peremudel, vaid neid on rohkem. Õpetaja hakkab rohkem uurima “usuhulluse” kohta ning üritab poissi aidata. Üritab teda aidata, kuid ometigi üksinda terve maailma vastu ei saa. Üksinda protestida maailma vastu, kui maailm protestib sulle vastu, on võimatu.

64257
Foto:ruskino.ru

Ema tuleb töölt koju, tuleb välja, et ta on ennem käinud ka poest läbi. Küsib oma pojalt Veniaminilt, et miks ta pole korralikult tundides kohal käinud, kuid vastus on vaikimine. Ema üritab poisiga rääkida ning otsib ka ise mingeid põhjuseid, mida poiss koheselt annulleerib. Teismeline poiss. Emaga oleks justkui piinlik rääkida, kuid ometigi on tema see, kes lõpuks mõistab sind ja võimalik, et ainukesena. Poiss pidi ikkagi minema kehalise tundi, kuid ta ei pannud ujukaid jalga vaid läks riides ujuma. Ema kutsuti kooli. Poiss vaatab maha ja ei räägi midagi. Ema ei saa aru ja küsib poisilt, vastust mitte kuuldes, noh, hakkab ise vastuseid pakkuma. Kuniks ema hakkab õpetajatelt küsima, et mis on lahti. Sest tema poiss on vanuses, kus emaga ei soovita rääkida, kuid õpetajad ka ei märka, et midågi oleks lahti. Ema palub abi.

Veniamin suhtleb ainult tsitaatidega. Ütleb tsitaadi ja siis annab kiirelt sellele enda arusaama. Ja see kuidas tema seda välja loeb, see ongi tõde, nii peabki elama. 

the-student-1

Bioloogia õpetaja võtab väljakutse vastu. Väljakutseks on õpetada põikpäisele teismelisele, et ta ei saa ennast peale suruda kõikidele. Usk ei ole kohustus. Näiteks Jumal ei pea olema mees. Inimesed võivad abielluda ja ka lahutada või elada ilma ühegi paberita koos. Ta võttis väljakutse vastu, kuid jäi kaotajaks. Suuremas pildis oli tema kaotaja, sest ta sattus kohta, kus Veniaminil olid toetajad, kelle jaoks osad uuendused ei ole eetilised, ei ole moraalsed.

Väiksemas pildis oli ta võitja. Ta ei lasknud manipuleerida endaga. Ta üritas mõista inimest. Ta õpetas olla see, kes sa oled.

viktoriyaisakovastudentuchenikphotocallfl5zapniu-xl

Seda filmi võib ka vaadata usuhullu ja ateisti maailmaparandust. Kumbki üritab teineteisele näidata, et just nende mõte on õige, et nii tulebki elada.

Kes on kaotajad selles filmis? Keda see puudutab?

Kui sulle ei meeldi filme vaadata stsenaariumi pärast, siis vaata seda vähemalt kaameratöö pärast:

  • “Üks võte”
  • Teatrilava vs reaalsus
  • Kontrastid riietuses

NB! Filmis pole ainult 3 tegelast

PS! Film on huvitav, sest seal on rohkem tegevust kui ma jõudsin kirja panna

AWARDS: EUROPEAN FILM AWARD FOR BEST COMPOSER

s6prusstudentwww
Foto:kinosoprus